ИнформатичкА ЛадилницА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Search
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» Sapphire Radeon HD 5970 4GB Toxic
Windows Трикови EmptyFri May 07, 2010 7:54 pm by LadiC

» iTunes 9.1.1
Windows Трикови EmptyFri May 07, 2010 7:51 pm by LadiC

» Нови MSI Radeon картички.
Windows Трикови EmptyFri Apr 30, 2010 2:42 pm by LadiC

» Acer Aspire One 532G
Windows Трикови EmptyFri Apr 30, 2010 2:29 pm by LadiC

» Hijackthis 2.0.4
Windows Трикови EmptyFri Apr 30, 2010 2:25 pm by LadiC

» Продавам HP Deskjet D4260
Windows Трикови EmptyFri Apr 30, 2010 2:00 pm by LadiC

» Факти за LadiC
Windows Трикови EmptyThu Oct 22, 2009 11:58 am by LadiC

» Онлајн аларм со YouTube
Windows Трикови EmptyTue Jul 21, 2009 7:29 pm by LadiC

» Неколку работи кои можете да ги направите со видеата од YouTube
Windows Трикови EmptyTue Jul 21, 2009 7:00 pm by LadiC

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Affiliates
free forum
 

Windows Трикови

Go down

Windows Трикови Empty Windows Трикови

Post  LadiC Wed Jan 28, 2009 3:49 pm

Тема во која можеме да споделиме некои интересни Windows трикови и совети. Ете за почеток следното трикче:
Ако сакате да го направите стартувањето на Windows XP побрзо еве еден начин:

1. Од старт менито изберете Run... и напишете ја командата regedit

2. Потоа во Registry Editor отидете до:
HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Control -> Session Manager -> Memory Management -> PrefetchParameters

Windows Трикови Xppobrzotl9

3. Со десен клик на EnablePrefetcher и ја одбирате опцијата Modify

4. Потоа ќе ви се отвори нов прозорец како на сликата. Во него променете ја вредноста од 3 направете ја 5 и притиснете ОК.

Windows Трикови Xppobrzo2hq2

5. Рестартирајте го комјутерот


Last edited by LadiC on Thu Jan 29, 2009 3:01 pm; edited 3 times in total
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Избришете ги фајловите што не сакаат да се избришат

Post  LadiC Wed Jan 28, 2009 5:19 pm

  • Понекогаш кога сакаме да избришeме некој фајл од нашиот компјутер Windows-от не ни дозволува и ни изведува грешка:

- File access denied
- File in use
- Can’t delete a file (insert cryptic reason).
- It's being used by another person or program
- The source or destination file may be in use или сл. и несекогаш помага и рестартирањето.

Windows Трикови Examplezv6

  • За сето тоа си има и добра причина, Windows-от понекогаш заклучува некои фајлови (додека се користат) од причина што би можело да настане некоја грешка и целиот фајл се оштети, дури и да предизвика проблеми во самиот оперативен систем. Но понекогаш Windows-от заклучува некои сосема едноставни фајлови како што се видео и Мр3 фајловите кој се сосема безопасни. Кога ќе се обидете да избришете некој ваков фајл (заклучен) Windows-от ќе почека неколку секунди и ќе ви изведе грешка access is denied или некоја од горенаведените грешки.

  • Има решение и за вакви ситуации, а решението се вика Unlocker 1.8.5. Unlocker е многу мал и лесен софтвер кој ви помага да ги избришете заклучените фајлови. При инсталирањето на програмата таа се интегрира во менито на десниот клик и се што треба Вие да направите е: на фајлот што е заклучен да кликнете со десен клик, од менито да изберете Unlocker и програмката ќе ви изведе едно едноставно мени од кое треба да изберете што сакате да направите. Едноставно и лесно.

Windows Трикови Tutorial1-1

LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Летачки слики

Post  LadiC Wed Jan 28, 2009 5:24 pm

Во адресната лента (address bar) на вашиот веб прелистувач наместо адресата на моментално отворената веб страна внесете го следниот Javascript код:

javascript:R=0; x1=.1; y1=.05; x2=.25; y2=.24; x3=1.6; y3=.24; x4=300;y4=200; x5=300; y5=200; DI=document.images;DIL=DI.length; function A(){for(i=0;i

потврдете со и сите слики кои моментално ги прикажува веб прелистувачот ќе почнат да „летаат“. Ефектот кај овој трик најдобро можете да го видите на веб страни каде што се прикажни повеќе слики. На пример на http://images.google.com , пребарувајте за некоја слика и после дадените резултати во адресната лента внесете го дадениот код.
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Додадете "Отвори со Notepad" во контекстното мени

Post  LadiC Wed Jan 28, 2009 6:06 pm

Со мала модификација во регистрите ќе можете во контекстното мени на секој фајл да ја додадете опцијата "Отвори со Notepad".

1. Start->Run и внесете Regedit

2. Откако ќе Ви се отвори Regedit најдете го клучот:

HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell

Windows Трикови Regedit

3. Десен клик врз папката shell и од контекстното мени изберете New->Key и новиот клуч именувајте го како „Отвори со Notepad“

4. Десен клик врз „Отвори со Notepad“ и повторно додадете нов клуч New->Key именувајќи го како „command“.

5. Кликнете врз новокреираниот клуч „command“ и од десната страна ќе ја видите вредноста (Default). Со двоен клик врз оваа вредност ќе ви се отвори еден прозорец каде ќе треба да ја внесете следната команда:

notepad.exe %1

6. Потврдете со ОК и затворете го Registry Editor

Промените кои сте ги направиле стапуваат во сила веднаш . Сега во контексното мени на секој фајл ќе ја имате опцијата „Отвори со Notepad“

Windows Трикови Konteksno

Оваа техника можете да ја примените и за додавање на други опции во контексното мени.
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Како да кажете "No to Аll"

Post  LadiC Wed Jan 28, 2009 6:14 pm

Кога копирате фајлови од едно место на друго често се случува некои од фајловите да постојат, при тоа Windows-от прикажува диалог прозорец со предупредувачка порака за тоа дали сакате фајловите да бидат заменети или не. Диалог прозорецот има само 4 опции.

1-Yes
2-Yes to All
3-No
4-Cancel


Windows Трикови Notoall

Како што може да се види недостига опцијата "No to All"

За да ја изберете оваа опција притиснете и заджите го Shift копчето од тастатурата и кликнете на "No"
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Заклучување на фолдер без употреба на програма.

Post  LadiC Wed Jan 28, 2009 6:24 pm

Еден интересен начин како да заклучите некој фолдер без никаква програма. Доволно е само следниот код да го копирате во Notepad и да го зачувате со наставка .bat Еве го кодот:

cls
@ECHO OFF
title Folder Personal
if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK
if NOT EXIST Personal goto MDLOCKER
:CONFIRM
echo Dali ste sigurni deka sakate da go zaklucite folderot(Y/N)
set/p "cho=>"
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Personal "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
echo Folder locked
goto End
:UNLOCK
echo Vnesete pasvord za da go otklucite folderot
set/p "pass=>"
if NOT %pass%==password goto FAIL
attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Personal
echo Folder Unlocked successfully
goto End
:FAIL
echo Invalid password
goto end
:MDLOCKER
md Personal
echo Personal created successfully
goto End
:End


Во редот каде што пишува

if NOT %pass%==password goto FAIL

зборот password заменете го со лозинка по ваш избор. Откако ќе го зачувате овој текст во .bat фајл стартувајте го. Ќе ви се отвори заклучениот фолдер. Ставете ги фајловите внатре. Oткако ќе завршите и ќе сакате да го заклучите фолдерот кликнете двапати на .bat фајлот кој претходно го креиравте. Следува прашање дали сакате да го заклучите фолдерот. Внесете "Y"(тоа значи дека се заклучува). Кога ќе сакате да го отклучите фолдерот кликнете 2пати на .bat фајлот,ќе биде побарана лозинката, Внесете ја и готово.
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Vista Тајна за убрзување на вашиот компјутер

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 11:52 am

Постојат многу нови функции во системот Windows Vista кои се инсталираат под Default и кои не ви се потребни. Овие додатни и непотребни функции можат да го успорат компјутерот и заземаат повеќе простор за меморирање.

Овие функции во системот на Windows Vista може да се избришат(поништат) користејќи функции инсталирани во самиот систем. Следите ги овие чекори за да ги избришете програмите како што се
Windows Fax, Scan и друго.

За исклучување на некои непотребни особини:
1. Кликните на копчето Start
2. Изберите Control Panel
3. Под Programs кликнете Uninstall a program
4. На левата страна од менито,кликнете на Turn Windows features on or off
5. Во листата што ке ви се појави, одштиклирајте го тоа што сакате да биде избришано.
6. Кликнете ОК кога ке ги завршите вашите промени.Тие функции сега ке се избришат.

Windows Трикови Winvista
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty KeepVid - Зачувајте ги видеата од Youtube, Metacafe, итн без инсталирање на програма

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 11:58 am

Сурфате по интернет и разгледувате некои клипови по најпознатите видео сајтови и сакате да ги зачувате на вашиот компјутер. Еве еден корисен линк со кој може да ги зачувате видеата без да инсталирате разни програми. Додека го гледате видеот на некој сајт го земате url-то на сајтот и одите на следнава локација. http://keepvid.com/ Го вметнувате url-то од сајтот во полето URL и кликате Download. Ќе ви се отвори нова страна која ве прашува со кој квалитет сакате да биде видеото и во кој формат. Одберете го саканиот квалитет и формат и кликнете на соодветниот линк за Download. Со тоа видеото се симнува на вашиот компјутер.

Симнувањето може да биде уште полесно со тоа што ќе отидете на оваа страница http://keepvid.com/ , најдете ја сликичката на почетокот на страницата на која пишува KEEPVID Bookmarklet, кликнете на сликичката и одвлчечете ја листата со bookmarks на вашиот интернет прелистувач. Ќе се појави нов bookmark кој ќе се вика Keep It!.Следниот пат кога гледате некое видео и сакате да го симнете едноставно кликнете на Keep It! и овој bookmark ќе ве однесе директно до страницата за download на видеото. Повторно одберете го саканиот квалитет и формат и зачувајте го видеото.

(Една мала забелешка.Кога сакате видеото да го зачувате како *.flv формат симнете кликнете на линкот за download,и кога ќе се симне видеото преименувајте го во *.flv. Кога сакате видеото да го зачувате во *.mp4 формат на линкот download кликнете со десен клик и изберете Save Link As... и изберете кај ќе го зачувате видеото.)
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Исклучете ги од стартапот непотребните програми преку msconfig

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 12:04 pm

Многу корисна алатка во Windows преку која можете многу да го забрзате подигањето на системот е System Configuration Utility.

Сигурно повеќето од корисниците на компјутери веќе се запознаени со оваа алатка, но сепак се решивме да ви пишеме неколку збора за неа. Оваа услужна алатка е вградена само во Windows Vista, Windows XP, Windows ME, Windows 98 SE и Windows 98. Најпрво за да ја стартувате отидете во Start->Run и впишете ја командата

‘msconfig‘

и притиснете ОК. (Корисниците на Windows Vista истата може да ја најдат преку системот за пребарување впишувајќи го зборот MSCONFIG). Преку оваа програма можете привремено да ги исклучите програмите и сервисите што се стартуваат со подигањето на Windows-от.

Windows Трикови Msconfig_xp

Кога ќе ви се отвори прозорецот System Configuration Utility отидете во Startup јазичето со што ќе ви се покаже една листа од програми што автоматски се стартуваат секојпат кога го уклучувате компјутерот. Некои од тие програми се потребни, но некои се непотребни и ви зимаат непотребно RAM меморија. Разгледајте ги програмите и одштиклирајте ја онаа програма што не сакате да стартува со подигањето на системот. Колку помалку програми се стратуваат во позадина толку побрзо ќе ви се уклучува компјутерот. Истото можете да го направите и со сервисите преку јазичето Service кое се наоѓа одма до јазичето Startup. Од како ќе ги исклучите непотребните програми притиснете ОК и рестартирајте го компјутерот. При наредното уклучувањето ќе видите еден прозорец кој ќе ве предуреди за промените што ги имате направено.

Windows Трикови Msconfig

Одштиклирајте го квадратчето и притиснете ОК.

Корисниците на Windows2000, Windows NT и Windows 95 можата да се послужат со некоја додатна соодветна програма како на пример Startup Control Panel http://www.makpcworld.com/?p=256
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Кратенки во Mozilla FireFox

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 12:28 pm

Еве неколку од наjупотребуваните кратенки од тастатурата во Mozilla FireFox.

CTRL + A --- Селектирање на целиот текст од веб саjтот
CTRL + B --- Отварање на обележувачите (Bookmarks) во странична лента
CTRL + C --- Копирање
CTRL + D --- Мометално отворената страна jа става во обележувачите
CTRL + F --- Барање на текст
CTRL + G --- Барање на тескт
CTRL + H --- Отварање на webpage History во странична лента
CTRL + I --- Отварање на обележувачите (Bookmarks) во странична лента
CTRL + J --- Отварање на Download прозорецот
CTRL + K --- Стационирање на курсорот во пребарувачот
CTRL + L --- Стационирање на курсорот во адресната линиjа
CTRL + M --- Отварање на е-маил програма (ако има)
CTRL + N --- Отварање на нов FireFox прозорец
CTRL + O --- Отварање на фаjл
CTRL + P --- Принтање на моментално отврената страна
CTRL + R --- Превчитување на веб страната
CTRL + S --- Зачувување на моменталната веб страна на твојот компјутер
CTRL + T --- Отварање на нов FireFox таб
CTRL + U --- Види го кодот на мометалната страна
CTRL + V --- Вметнување (Paste)
CTRL + W --- Затварање на моменталниот Firefox Tab ако има отврено повеќе
CTRL + X --- Исечи (Cut) го селектираниот текст
CTRL + Z --- Враќање (Undo) на претходната команда
CTRL + F4 --- Затварање на моменталниот Firefox Tab ако има отврено повеќе
CTRL + Shift + W --- Затварање на Firefox прозорецот
CTRL + Shift + Т --- Отварање на последниот затворен таб
Alt + F4 --- Затварање на Firefox прозорецот
CTRL + Enter --- Дополнување на адресата со .com
Shift + Enter --- Дополнување на адресата со .net
CTRL + Shift + Enter --- Дополнување на адресата со .org
CTRL + Tab --- Преминување на наредниот таб
CTRL + PageDown --- Преминување на наредниот таб
Alt + <- --- Враќање назад
Backspace --- Враќање назад
Alt + -> --- Одење напред
Alt + D --- Директно одење во адресната линија
Shift + Backspace --- Одење напред

F1 --- Помoш за FireFox
F3 --- Пребарување на текст
F5 --- Превчитување на мометалната страна
F6 --- Го преместува курсорот во адресната линија
F7 --- Исклучување и вклучување на опцијата да можетe да селектирате текст со тастатурата
F11 --- Премин во приказ на целиот екран
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Стартување на програми от Run Box

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 12:42 pm

Кога сакате да вклучите некоја програма нормално одите на Start>All Programs>…>…Но да стартираш програма от Run прозорецот ве прави малку по “Про” (демек хакери Smile а да не споменуваме дека е многу побрзо и по практично. Еве неколку команди со кои можете да стартувате програми от Start > Run. (Кратенка за Run прозорецот е [Windows] + R)

devmgmt.msc = Device manager
msinfo32 = System Information
cleanmgr = Disk Cleanup
ntbackup = Backup или Restore Wizard
mmc = Microsoft Management Console
notepad = Notepad
wordpad = Wordpad
calc = Калкулатор
msmsgs = Windows Messenger
mspaint = Microsoft Paint
wmplayer = Windows Media Player
rstrui = System Restore
control = Control Panel
control printers = Го отвора дијалог прозорецот за принтерите

Ако имате инсталирано MS Office еве ги командите со кои можете да ги стартувате програмите:

excel = Microsoft Excel
msaccess = Microsoft Access
powerpnt = Microsoft Powerpoint
winword = Microsoft Word
frontpg = Microsoft Frontpage
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Како да избришете програми што не може да се избришат од Add/Remove листата

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 12:49 pm

Понекогаш се случува некоја програма, иако сте ја деинсталирале, сеуште да се покажува во Add/Remove листата и по никаков начин не можете да ја избришете од таму. Таквите програми може понекогаш да ве дразнат многу, особено ако сакате вашиот компјутер да е уредно подреден.
Сепак постои начин како да ги отстраните ваквите програми со помош на Windows Registry.
Одете на Start > Run напишете regedit и притиснете Еnter. Ќе ви се отвори Registry Editor.
Сега одете на: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall
Најдете ја програмата и избришете ја.
Aко не можете да ја пронајдете програмата кликнете на некое от имињата кои започнуваат со “{” и побарајте ја програмата во листата. Избришете го целиот фајл кој што започнува со “{ ” и програмата веќе нема да се појавува во Add/Remove.
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Стартувајте ја секоја програма од Run Box

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 12:57 pm

Пред некое време ви покажав како можете да стартувате повеќе програми со помош на Run.
Меѓутоа програмите кои што можете да ги вклучите от Run се само неколку. Сега ќе ви покажам како можете сами да си направите Key за да можете да ја стартувате секоја програма што сакате от Run:
1. Start>Run>”regedit
2. Одете на:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppPaths и отворете го надолу - ќе забележите голем број на .exe фајлови.
3. Десен клик на App Paths(прозорецот) и изберете New > Key и дадете му име(MyProgram.exe на пример).
4. Селектирајте го и во десниот панел(анг. right-hand panel) двојно кликнете на “Default”. Како Value Data внесете ја патеката на програмата(на пример “c:\windows\MyProgram.exe“)
Готово…
Сега кога ќе отидете на Start > Run и ќе напишете MyProgram вашата програма ќе се стартира.
Забелешка:
Можете дури и да ги променувате веќе постоечките програми (пример наместо Winword.exe да го поправите во само word.exe и сл.)
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Кратенки од тастатурата

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 1:09 pm

Како алтернатива на глувчето за отворање и затворање на прозорци, движење низ старт менито, десктопот,
веб сајтови или некои други компоненти на Windows, може да ги искористите кратенките од тастатурата кои ќе ви ја забрзаат работата и ќе ви ги одморат зглобовите од постојаното движење на глувчето дури и за најмала ситница. Еве некои од поглавните кратенки од тастатурата кои може да ви послужат многу во практиката:

CTRL+C --- Копирање (анг. Copy).
CTRL+X --- Исечи (анг. Cut).
CTRL+V --- Вметни (анг. Paste).
CTRL+Z --- Врати (анг. Undo).
DELETE --- Избриши (анг. Delete).
SHIFT+DELETE --- Трајно ги брише избраните работи без да ги преместува во корпата за отпадоци (анг. Recycle Bin).
CTRL --- додека влечеш некој предмет (на пр. фолдер, некој фајл) прави копија на истиот
CTRL+SHIFT --- додека влечеш некој предмет (на пр. фолдер, некој фајл) прави кратенка (анг. shortcut) на истиот
F2 --- Преименување на избраниот фајл.
CTRL+RIGHT ARROW --- Го преместува курсорот на почетокот на наредниот збор.
CTRL+LEFT ARROW --- Го преместува курсорот на почетокот на претходниот збор.
CTRL+DOWN ARROW --- Го преместува курсорот на почетокот на наредниот параграф.
CTRL+UP ARROW --- Го преместува курсорот на почетокот на претходниот параграф.
CTRL+SHIFT --- и со некои од стрелките на тастатурата обележува блок од текст
SHIFT --- и со некои од стрелките на тастатурата обележува повеќе од еден фајл во прозорец или на од десктопот, или обележува текст од некој документ.
CTRL+A --- Обележува се.
F3 --- Пребарување за фајл, фолдер или за текст ако се наоѓате во некој документ.
ALT+ENTER --- Ги дава својствата (анг. properties) на избраниот фајл.
ALT+F4 --- Го затвара активниот фајл или излегува од програма која е моментално активна.
CTRL+F4 --- Го затвора активниот документ во програмите кои дозволуваат истовремено да се има отворено повеќе документи.
ALT+TAB --- Движење помеѓу отворени фајлови, програми или документи.
ALT+ESC --- Кружење помеѓу фајлови или програми по редоследот по кои биле отворени.
F6 --- Кружење на елементи во некој прозорец или на десктопот.
F4 --- Ја прикажува листата од адресната линија во My Computer или Windows Explorer.
SHIFT+F10 --- Еквивалентно на десен клик од глушецот.
ALT+SPACEBAR --- За активниот прозорец го прикажува системското мени.
CTRL+ESC --- Го отвора старт менито.
F10 --- Ја активира лентата со мени во активниот програм и со стрелките од тастатурата може да се движите низ него.
F5 --- Го освежува активниот прозорец.
BACKSPACE --- Враќање едно ниво назад во My Computer или Windows Explorer.
ESC --- Откажување на моменталната задача.
SHIFT --- кога внесуваш ЦД во ЦД ромот го стопира ЦД-то од автоматско вклучување.

[Windows Key] --- Го прикажува или сокрива старт менито.
[Windows Key] +BREAK --- Го дава System Properties дијалог прозорецот.
[Windows Key] +D --- Го прикажува десктопот.
[Windows Key] +M --- Минимизирање на сите прозорци.
[Windows Key] +Shift+M --- Ги враќа минимизираните прозорци во првобитната положба.
[Windows Key] +E --- Го отвора My Computer.
[Windows Key] +F --- Пребарување за фајл или фолдер.
CTRL+ [Windows Key] +F --- Пребарување за компјутери.
[Windows Key] +F1 --- Дава помош за Windows оперативниот систем.
[Windows Key] +R --- Го отвара Run дијалог прозорецот.
[Windows Key] +U --- Го отвара Utility Manager.
Десен SHIFT 8 секунди, --- ги менува MouseKeys on или off.
SHIFT пет пати --- ги менува StickyKeys on или off.
NUM LOCK 5 секунди --- ги менува ToggleKeys on или off.
NUM LOCK + (*) --- Ги прикажува сите подфолдери од моментално активниот фолдер во Windows Explorer.
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Ослободете се од непотребните привремени (teмp) фајлови

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 2:17 pm

Windows-от често користи привремени (temporary) фајлови кој откако ќе бидат искористени од оперативниот систем остануваат на вашиот хард диск како отпадоци. Многу често ваквите папки каде што се складираат привремените фајлови се преполнуваат и има потреба од повремено чистење. Сега ќе ви покажеме како на многу лесен начин да направите привремените фајлови автоматски да се бришат од вашиот хард диск.
-Отворете еден текст документ(notepad)
-Напишете:
del /s/q”C:\Documents and Settings\User name\Local Settings\Temp”
-Каде место “User name” треба да го напишете името на вашиот акаунт(ако не си го знете ви го пишува најгоре на старт менито Razz).
-Снимајте го текст документот со кое било име само внимавајте да биде со наставка .bat ( пр. BrisheTemp.bat)
-Ставете го во startup и готово.
Сега вашите повремени (непотребни) фајлови ќе се бришат сами на секое стартување на компјутерот наместо вие да се занимаваете со таа работа Very Happy
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Сменете ја бојата на вашите фолдери

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 3:20 pm

Нели сте си помислиле некогаш колку е досадно постојано да гледате во едни и исти жолти фолдери. Немојте да очајувате бидејќи сега ќе ви покажеме како ... само еден два клика да им ја смените бојата на досадно жолтите фолдери.

Folder Marker е многу мала и лесна програма и работата со неа е крајно едноставна, само треба да го изберете соодветниот фолдер да ја изберете бојата која сакате да го обоите содветниот флдер и готово. Ако сакате да обоите цели директориуми треба да ја штиклирате опцијата Multiple Folders. Многу удобно е тоа што бојата на секој фолдер можете да ја смените и само со десен клик на него (програмата се интегрира со Windows Explorer).

Windows Трикови Folder-Action

Windows Трикови Scr_FM_Pro1

Download: http://rapidshare.com/files/191077426/FolderMarkerFree.exe.html (985 KB)
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Забрзајте го отварањето на PDF документите

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 3:43 pm

Adobe Acrobat Reader е прегледувач за PDF документи. При инсталација на Acrobat Reader, со него се инсталираат и многу плагини коишто никогаш нема да ги користите, иако Acrobat Reader секогаш кога ќе отворите некој PDF документ ги вчитува и нив, со што се одзема повеќе време. Еве како можете да го забрзате отварањето на PDF документите: влезете во C:\Program Files и пронајдете ја папката Adobe каде што е инсталиран Acrobat Reader. После тоа влезете во папката Reader, па во фолсерот Plug_ins – целата адреса е C:\Program Files\Adobe\Acrobat 6.0\Reader\plug_ins. Слободно можете да ја избришете целата содржина на фолдерот plug_ins (доколку се сомневате направете копија на целиот фолдер) и тестирајте ја брзината за отварање. Ако немате ниту еден фајл во фолдерот plug_ins, Acrobat Reader многу побрзо ќе се отвара.
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Слика како позадина на фолдер

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 3:54 pm

Иако тоа е лесно да се направи со многу Tweak програми, еве и начин како тоа да го направите рачно. Во овој пример е прикажана слика за позадина на My Documents фолдерот, но на ист начин истото можете да го нaправите на сите фолдери: отворите Notepad и отидете на File –> Open (Ctrl + O) и отворете My Documents така да можете да ја видите целата содржина на фолдерот My Documents. После тоа во Open прозорецот за име на фајл напишете “desktop.ini” без наводници и во Notepad треба да ви се отвори содржината на desktop.ini. Додадете го следниот код:
[ExtShellFolderViews]
{BE098140-A513-11D0-A3A4-00C04FD706EC}={BE098140-A513-11D0-A3A4-00C04FD706EC}
[{BE098140-A513-11D0-A3A4-00C04FD706EC}]
IconArea_Image=C:\Documents and Settings\(ВАШИОТ УСЕР)\My Documents\Slika.jpg (или па некоја друга патека до сликата која што сакате да ја ставите за позадина)

Во Notepad под File одберете Save. Во фолдерот My Documents со десен клик одберете Refresh и ќе имате слика како background.
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Сменете го името на Start копчето

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 4:02 pm

Важно! Прочитајте го целиот текст пред да започнете со работа! За почеток спуштете ја програмата од Resource Hacker http://www.angusj.com/resourcehacker/
Со програмата отворете го Explorer фајлот кој што се наоѓа во C:\Windows.
Од десната страна, од таблиците изберете String Table и пронајдете го бројот 37, па од него отворете ја папката 1033. Во редот 578, “start“променете го како што сакате. Притиснете на Compile Script копчето кое се наоѓа на горниот дел од прозорецот. Потоа отидете на File па Save As. Зачувајте го под име NewExplorer.exe (името на фајлот мора да завршува со .exe).
Сега одиме во Start па Run, пишуваме regedit и притискаме ОК. Сега одете по патеката:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\. Од десната страна на прозорецот најдете го името SHELL и со десен клик на него па Modify променете ја неговата вредност со NewExplorer.exe. После тоа рестартирајте го компјутерот.
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Скриени Windows aпликации

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 4:11 pm

Во продолжение ќе ви прикажеме листа на некои корисни Windows апликации за кои можеби (не)сте знаеле дека постојат. За да стартувате која било од нив одете во:
Start->Run и впишете некоја од наведените програми.

1. Character Map = charmap.exe (Многу корисна за наоѓање на необични знаци)
2. Disk Cleanup = cleanmgr.exe (Чистење на хард дискот)
3. Clipboard Viewer = clipbrd.exe (Преглед на содржината во клипбордот на Windows)
4. Dr Watson = drwtsn32.exe (Troubleshooting tool)
5. DirectX diagnosis = dxdiag.exe (Диjагноза и тестирање на DirectX, видео и звучната картичка)
6. Private character editor = eudcedit.exe (Овозможува создавање и модифицирање на знаци)
7. IExpress Wizard = iexpress.exe (Создавање на self-extracting / self-installing пакет)
8. Windows Media Player 5.1 = mplay32.exe (Стара верзиjа на Windows Media Player).
9. Registry Editor = regedt32.exe [или regedit.exe] (За промена на регистрите во Windows).
10. Network shared folder wizard = shrpubw.exe (Креира споделени фолдери во мрежата).
11. Mcft Telnet Client = telnet.exe
12. Windows for Workgroups Chat = winchat.exe (Windows чат клиент).
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Како подобро да пребарувате со google

Post  LadiC Thu Jan 29, 2009 4:12 pm

Пребарувачите на интернет постојат уште од самиот почеток на интернетот. Сепак некои од нас се уште не знаат како да ги користат правилно.

Google, кој моментално е еден од најпознатите и најдобри пребарувачи во светот има вградено многу напредни можности, кои внесувајќи ги преку лентата за пребарување можат да ни дадат мометален пристап до многу корисни информации, но многу од нас не знаат за нив или не знаат како да ги искористат. Во следната статија ќе ви претставиме некои (но не сите) од нив.
Наводници
Наводниците можат да се употребат за ограничување во пребарувањето на специфични наслови. На пример, да претпоставиме дека сaкаме да добиеме некои информации за куќиштето на компјутерот (анг. computer case). Со пребарувањето:
computer case
ќе добиеме листа на веб страни кои го содржат зборот „computer“ и зборот „case“ и нивниот број ќе биде огромен така што ќе ни биде потешко да го најдеме точно она што го бараме. Но ако бараниот израз го ставиме во наводници
“computer case”
тогаш ќе добиеме листа на веб страни кои го содржат точно изразот „computer case“ нивниот број ќе биде помал со што се зголемува веројатноста за побрзо да го најдете тоа што го барате.
Дефиниции
Да речеме дека читате нешто online и наидувате на збор што не ви е познат. Место да барате по речници и лексикони можете да го прашате google. Само пред саканиот збор напишете “define:“. На пример:
define: TCP/IP
ќе ви даде дефиниции за TCP/IP
Добивање информации за филм
Ако барате некој филм и сакате да добиете повеќе информации за истиот тогаш при пребарувањто употребете го префиксот „movie:“ На пример:
movie: Superman
ќе ви даде информација и критики за филмот Superman
Пребарување за одреден сајт
Со додавање на префиксот „site:“ може да го пребарувате google за одреден сајт. На пример:
site:www.makpcworld.com
или ако сакате во (www.makpcworld.com) да пребарувате за одреден збор, на пример вируси, тогаш командата треба да изгледа вака:
вируси site:www.makpcworld.com
Калкулатор
Лентата за пребарување на google може да се искористи и како калкулатор. За да пресметате некој израз, на пример: 235+54-2,65*3, во полето за пребарување само внесете го изразот
235+54-2,65*3
Употреба на ѕвездички
Ако сакате да пребарувате за некој израз, но не го знаете точно целиот израз тогаш можете да употребувате ѕвездички наместо некои зборови. На пример:
"Fear * * Dark"
Други интересни синтакси со кои можете да му кажете на google дека сакатe да го ограничите пребарувањето се:
link:” - со овој префикс гоогле ќе ви излиста веб сајтови кои имаат врска до одреден веб сајт. На пример:
link:www.google.com
cash:” - со овој префикс гоогле ќе ви прикаже верзијата на одреден веб сајт која ја има во кешот. На пример:
cache:www.makpcworld.com
ако има празно место меѓу “cash:” и името на веб сајтот тогаш ќе добиете листа од верзии на истиот сајт кои гоогле ги има во кешот. На пример:
cache:www.makpcworld.com
inurl:” - со употребата на овој префикс гоогле ќе ги ограничи пребарувањата на документи односно веб сајтови кои содржат одреден збор во нивната веб адреса. Употребувајте го без празно место меѓу “inurl:” и бараниот збор. На пример:
inurl:makpc
intitle:” - со употребата на овој префикс гоогле ќе ги ограничи пребарувањата на документи односно веб сајтови кои содржат одреден збор во нивниот наслов. На пример:
intitle:вируси
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Windows Трикови Empty Re: Windows Трикови

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum