ИнформатичкА ЛадилницА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Search
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» Sapphire Radeon HD 5970 4GB Toxic
Import/Export на Bookmarks EmptyFri May 07, 2010 7:54 pm by LadiC

» iTunes 9.1.1
Import/Export на Bookmarks EmptyFri May 07, 2010 7:51 pm by LadiC

» Нови MSI Radeon картички.
Import/Export на Bookmarks EmptyFri Apr 30, 2010 2:42 pm by LadiC

» Acer Aspire One 532G
Import/Export на Bookmarks EmptyFri Apr 30, 2010 2:29 pm by LadiC

» Hijackthis 2.0.4
Import/Export на Bookmarks EmptyFri Apr 30, 2010 2:25 pm by LadiC

» Продавам HP Deskjet D4260
Import/Export на Bookmarks EmptyFri Apr 30, 2010 2:00 pm by LadiC

» Факти за LadiC
Import/Export на Bookmarks EmptyThu Oct 22, 2009 11:58 am by LadiC

» Онлајн аларм со YouTube
Import/Export на Bookmarks EmptyTue Jul 21, 2009 7:29 pm by LadiC

» Неколку работи кои можете да ги направите со видеата од YouTube
Import/Export на Bookmarks EmptyTue Jul 21, 2009 7:00 pm by LadiC

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Affiliates
free forum
 

Import/Export на Bookmarks

Go down

Import/Export на Bookmarks Empty Import/Export на Bookmarks

Post  LadiC Mon Feb 02, 2009 2:41 pm

Со промената на веб прелистувачот (анг. web browser) сигурно некогаш Ви притребало да ги преместите и веб страните зачувани во Bookmarks на едниот прелистувач во Bookmarks на другиот веб прелистувач.
Ќе Ви го прикажеме најлесниот начин за префрлување кај моментално најкористените веб прелистувачи Internet Explorer и Mozilla Firefox:
Од Mozilla Firefox во Internet Explorer:
Најпрво ќе треба да направите Export на веќе постоечките веб страни во Обележувачи (анг. Bookmarks) во Mozilla. Од менито Обележувачи (анг. Bookmarks) изберете ја опцијата Организирај ги обележувачите… (анг. Bookmarks Menager…). Ќе ви се отвори прозорец преку кој можете да ги организирате обележувачите. Од менито Датотека (анг. File) изберете Извези… (анг. Export…), изберете го местото каде што сакате да ви се зачуваат обележувачите и притиснете Save. Вашиот фајл ќе биде со име bookmaarks.html
Import/Export на Bookmarks FF
Сега од File менито на Internet Explorer изберете ја опцијата Import/Export…, при што ќе ви се отвори прозорец во кој ќе треба да изберете Import Favorities и Next. Преку копчето Browse треба да ја покажете патеката кадешто се наоѓа фајлот bookmaarks.html
Од Internet Explorer во Mozilla Firefox:
Префрлувањето на омилените веб страни од Internet Explorer во Mozilla е на многу полесен начин. Од менито Обележувачи (анг. Bookmarks) изберете ја опцијата Организирај ги обележувачите… (анг. Bookmarks Menager…). Ќе ви се отвори прозорец преку кој можете да ги организирате обележувачите. Од менито Датотека (анг. File) изберете Увези… (анг. Import…) и изберете ја опцијата Microsoft Internet Explorer, при што увезените веб страни од Internet Explorer ќе се зачуваат во папка која е именувана како From Internet Explorer.
Доколу сакате да увезете веб страни од друго место изберете ја опцијата From File и посочете го патот до фајлот кои ги содржи овие страни.
Префрлувањето кај други веб прелистувачи се одвива на сличен начин.
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum