ИнформатичкА ЛадилницА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Search
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» Sapphire Radeon HD 5970 4GB Toxic
Како да инсталирате Vista од USB. EmptyFri May 07, 2010 7:54 pm by LadiC

» iTunes 9.1.1
Како да инсталирате Vista од USB. EmptyFri May 07, 2010 7:51 pm by LadiC

» Нови MSI Radeon картички.
Како да инсталирате Vista од USB. EmptyFri Apr 30, 2010 2:42 pm by LadiC

» Acer Aspire One 532G
Како да инсталирате Vista од USB. EmptyFri Apr 30, 2010 2:29 pm by LadiC

» Hijackthis 2.0.4
Како да инсталирате Vista од USB. EmptyFri Apr 30, 2010 2:25 pm by LadiC

» Продавам HP Deskjet D4260
Како да инсталирате Vista од USB. EmptyFri Apr 30, 2010 2:00 pm by LadiC

» Факти за LadiC
Како да инсталирате Vista од USB. EmptyThu Oct 22, 2009 11:58 am by LadiC

» Онлајн аларм со YouTube
Како да инсталирате Vista од USB. EmptyTue Jul 21, 2009 7:29 pm by LadiC

» Неколку работи кои можете да ги направите со видеата од YouTube
Како да инсталирате Vista од USB. EmptyTue Jul 21, 2009 7:00 pm by LadiC

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Affiliates
free forum
 

Како да инсталирате Vista од USB.

Go down

Како да инсталирате Vista од USB. Empty Како да инсталирате Vista од USB.

Post  LadiC Thu Feb 12, 2009 1:08 pm

Кога за прв пат инсталирате Vista, стандардниот начин за инсталирање од Vista DVD одзема околу 20 до 30 минути. Тоа време може да биде намалено со инсталирање на Vista од USB меморија. Главниот трик е да се бутира инсталацијата на Vista од USB наместо од DVD ром. Инсталирањето на овој начин не одзема повеќе од 10 минути. За да успеете следете ги следниве стапки внимателно. Потребно ви е инсталационо DVD за Windows Vista и USB со големина 4GB+ (или повеќе од 4GB). Брзината за инсталирање зависи од брзината на USB меморијата затоа е подобро ако имате брзо USB со брзина на пренос 25MB/sec но секоја брзина поголема од 14MB/sec би завршила работа.
Прво форматирајте ја USB меморијата на следниов начин. Отворете command prompt (Start->Run напишете cmd и кликнете ОК). Потоа напишете:
> diskpart
и на екранот треба да ви се испише DISKPART>. Потоа напишете
DISKPART> list disk
Ќе ви се појави листа со сите уреди за чување на информација. Внимавајте на името на вашето USB. Да речеме дека во случајов вашето USB се вика disk 1. (Ако не се вика така сменете му го името во disk 1). Потоа напишете ги следниве команди:
diskpart
select disk 1
clean
create partition primary
select partition 1
active
format fs=fat32
assign
exit

Ако имате повеќе тврди дискови, како SDFlash или Multibay, постои ризик да ги избришете информациите на нив. Затоа внимавајте кој диск го избирате. Треба да ја изберете USB меморијата. Откако е форматирана USB меморијата потребно е да ја копирате Vista од DVD на USB. За да го извршите копирањето внесете ја следнава команда во Command prompt:
xcopy d:\*.* /s/e/f e:\
Каде d:\ е DVD дискот a e:\ e USB меморијата.
Откако ќе се заврши копирањето веќе сте спремни за инсталирање. Исклучете го компјутерот без да ја вадите USB меморијата од портот. Стартирајте го компјутерот и отидете во биосот со притискање на Delete копчето.

ВНИМАНИЕ!!!! Внимавајте што правите во менито на биосот. Некои промени може да бидат фатални закомпјутерот!!!
Интерфејсот на биосот за различни компјутери може да биде различен. Најдете го делот за booting device и наместете ја USB маморијата за First booting device. (на некои биоси промената се врши со притискање на ентер и избирање, а на некои со притискање на PageUP или PageDown). Снимете и излезете (Save and Exit). Сега веќе можете да инсталирате Vista од USB без да ви е потребно DVD.


ВНИМАНИЕ!!! Може да настанат проблеми со USB меморијата или да изгубите информации од HDD доколку одберете грешни ресурси. Се што ќе направите го правите на ваша сметка и не носиме никаква одговорност за проблемите кои може да настанат.
LadiC
LadiC
Админ

Male
Number of posts : 279
Age : 41
Location : Скопје
Job/hobbies : ИнформатичкА ТехнологијА
Humor : Цело е кога има се!!!
Registration date : 2009-01-19

http://www.tnt.net.mk

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum